Перекласти сторінку

Бахмацька місцева прокуратура поінформувала громадськість про вжиті заходи представницької діяльності за 2017 рік

Бахмацька місцева прокуратура

поінформувала громадськість про вжиті заходи представницької діяльності за 2017 рік


При прокурорами заявлено 56 позовів на суму 78532 тис. грн., задоволено 33 – на 51380 млн. грн., добровільно відшкодовано за закритими справами ще 915 тис. грн. Реально повернуто та попереджено до вибуття 598 га земель.
Зважаючи на потенціал регіону, особливу увагу звернуто на факти порушень у сфері земельних правовідносин.
До суду лише у поточному році подано 25 позовів, із яких 4 – майнового характеру на суму 98690,39 грн., із яких 2 на суму 66457,39 розглянуто та задоволено, 1 на суму 13346,22 грн. – добровільно відшкодовано, та 21 – немайнового характеру щодо 1941,7913 га землі орієнтовною вартістю 61341270,83 грн.,  з яких вже розглянуто і задоволено 8 щодо 1788,17 га землі орієнтовною вартістю 50705745,89 грн., по 8 провадженнях щодо 99.2813 га землі орієнтовною вартістю 2424762,04 грн. припинено у зв'язку з добровільним розірванням відповідачами договорів оренди землі. Ще 1 провадження щодо 30 га землі орієнтовною вартістю 732694,5 грн. припинено у зв'язку з укладенням мирової угоди щодо добровільного внесення змін до договору.
Слід зазначити, що запроваджено практику подачі позовів про визнання недійсними договорів оренди сільськогосподарських угідь, обумовлених відсутністю їх нормативної грошової оцінки, від якої залежить розмір орендної плати. Системна робота щодо земель сільськогосподарського призначення спрямована на підвищення надходження коштів за їх використання.
Виявляються також факти незаконного розпорядження землями природно-заповідного фонду.  Так, у поточному році задоволено 2 позови про визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки площею 13,99 га орієнтовною вартістю 366 тис. грн. наданих фізичним особам.
Порушенням у сфері земельних правовідносин сприяє відсутність встановлених меж земель лісового та природно-заповідного фондів, прибережних захисних смуг уздовж водних об’єктів, а так само  відсутність чітких меж земельних ділянок історико-культурного призначення, культурних об’єктів, незавершеність інвентаризації земель та їх грошової оцінки.
Триває системне відпрацювання фактів використання земельних ділянок суб’єктами господарювання під об’єктами нерухомості без правовстановлюючих документів та стягнення збитків (упущеної вигоди) до бюджету. У поточному році пред’явлено 4 позови такої категорії про стягнення близько 100 тис. грн., із яких 2 на суму 66457,39 розглянуто та задоволено, 1 на суму 13346,22 грн. – добровільно відшкодовано. Також готується ще 1 такий позов по Борзнянській міській раді на суму 36263, 54 грн.
В окремих випадках при підготовці таких позовів прокурори зіштовхнулися з відсутністю належної взаємодії між органами самоврядування, на території яких встановлено факти використання земель без правовстановлюючих документів, та органами місцевої виконавчої влади, оскільки саме відповідні комісії при РДА розраховують розмір збитків (упущеної вигоди). Для врегулювання ситуації Бахмацькою місцевою прокуратурою скеровувались відповідні листи до місцевих державних адміністрацій. Чернігівською облдержадміністрацією 15.06.2017 видано доручення головам місцевих адміністрацій про необхідність забезпечення відповідної взаємодії з органами прокуратури. 
У сфері бюджетних правовідносин заявлено 9 позовів на суму 137 тис. грн., 8 із яких розглянуто та задоволено на суму 121 тис. грн., реально виконано на 54 тис. грн. (стягнення пайового внеску на розвиток соціальної інфраструктури населеного пункту, стягнення витрат на лікування потерпілого від злочину, визнання спадщини відумерлою, стягнення суми попередньої оплати за договорами поставки). 2 позови на 32 тис. грн. (стягнення витрат на лікування потерпілого від злочину та стягнення пені), із яких 1 на 12 тис. грн..
З питань державної та комунальної власності заявлено 6 позовів на суму 334,8 тис. грн. Задоволено 4 на суму 358 тис. грн., із яких 1 – заявлений у минулому році, провадження по 2 справах закрито у зв’язку з добровільною сплатою 16 тис. грн., реально виконано на 153 тис. грн. (про стягнення заборгованості з орендної плати за використання комунального майна, визнання спадщини відумерлою та ін.).
Про охорону навколишнього природного середовища заявлено 5 позовів на суму 462 тис. грн., 4 з яких на суму 374 тис. грн., розглянуто та задоволено, із яких 1 на суму 40 тис. грн. заявлений у минулому, реально виконано на 40 тис. грн. (стягнення шкоди з винних осіб у зв’язку з незаконними порубками та незаконним виловом риби, про визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки із числа земель природно-заповідного фонду).
З питань відшкодування збитків, заподіяних корупційними та кримінальними правопорушеннями, заявлено 7 позовів на суму 71 тис. грн., всі з яких розглянуто та задоволено (відшкодування шкоди, завданої злочином, та про визнання незаконними рішень селищної ради, що були прийняті внаслідок вчинення корупційного правопорушення, і скасування рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку).
Слід зазначити, що представницькими заходами на сьогодні охоплено усі пріоритетні напрями діяльності. Активно по напрямку представництва місцева прокуратура співпрацює з органами місцевого самоврядування, звертаючись в їхніх інтересах з позовами та заявами до суду.
Разом з тим, вжиття заходів представницького реагування на усунення порушень, насамперед у бюджетній сфері, з питань державної та комунальної власності, щодо використання земель триває.
Стан реального виконання судових рішень становить 98 %. Реально виконано судових рішень на суму 30495 тис. грн. із 30323 тис. грн., що набрали законної сили.
Внесено 13 скарг в порядку відомчого контролю, всі з яких задоволено, та 1 скаргу в судовому порядку, яка розглянута та задоволена.
Реалізуючи представницькі повноваження у сфері охорони дитинства, цього річ прокурорами пред’явлено 12 позовів, із яких 10 – немайнового характеру, 2 – майнового характеру на суму 21,4 тис. грн. Поновлено та захищено права 90 дітей.