Перекласти сторінку

Злочинність серед неповнолітніх

ПРОКУРАТУРА ІНФОРМУЄ

 

        

Останніми роками на території України спостерігається ріст підліткової злочинності. Найбільш поширеними злочинами серед підлітків залишаються злочини проти майна: крадіжки, пограбування, вимагання або шахрайство – у групі підлітків 16-17 років на них припадає приблизно три чверті всіх випадків порушення закону, а в групі підлітків від 14 до 15 років – переважна більшість злочинів відбувалися саме проти чужого майна.

         Зокрема, в Бахмацькому районним судом за минулий період поточного року вже винесено 2 вироки, якими 2 неповнолітніх засуджено за вчинення злочинів проти власності (загалом 6 епізодів).

         Відповідно до ст. 22 Кримінального кодексу України кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років.

         Проте, за певні види майнових та насильницьких злочинів кримінальна відповідальність настаєз 14 років. Це зумовлено в тому числі і тим, що дана категорія злочинів досить поширена серед неповнолітніх, становить значну суспільну небезпечність, яку підлітки в силу свого розвитку можуть усвідомлювати.

До них відносяться, зокрема: умисне вбивство, посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв'язку з їх діяльністю, пов'язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв'язку з діяльністю, пов'язаною з наданням правової допомоги, представника іноземної держави, умисне тяжке тілесне ушкодження,умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, диверсія, бандитизм, терористичний акт, захоплення заручників, зґвалтування, насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом, крадіжка, грабіж, розбій, вимагання, умисне знищення або пошкодження майна, пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів, угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна, незаконне заволодіння транспортним засобом, хуліганство.

Неповнолітні у віці від 14 років, вчиняючи кримінально каране діяння, безпідставно розраховують, що в силу свого віку уникнуть кримінальної відповідальності.

Згідно зі ст. 98 Кримінального кодексу України до неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань: штраф, громадські роботи, виправні роботи, арешт, позбавлення волі на певний строк, та додаткові покарання у виді штрафу та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Великою мірою сприяють вчиненню злочинів неповнолітніми такі обставини, як вживання спиртних напоїв та наркотичних засобів, проблеми в сім’ях, безробіття батьків і відсутність у них коштів на утримання дітей, неконтрольоване дозвілля.

Негативні стосунки між батьками також несприятливо впливають на виховання та поведінку дітей. Судова практика свідчить, що у сім’ї, в якій неповнолітній був свідком пияцтва, злослів’я, бійок між батьками, він засвоює такі ж принципи поведінки і надалі сам починає так ставитися до інших.

Негативно позначається на підлітках порочні методи їх виховання, фізичне покарання, надмірне потурання їм або, навпаки, зайва суворість, застосування кожним з батьків протилежних методів впливу.

Таким чином, знання неповнолітніми певних законів, норм поведінки, своїх обов'язків перед суспільством, усвідомлення ними шкоди, відповідальності й вироблення у них правової свідомості зобов'язує поводитись у певних рамках, утримує від порушень правил поведінки та закону.

 

 

Прокурор Бахмацької

місцевої прокуратури                                                           Я. Демченко