Перекласти сторінку

Прокуратура захищає майнові права територіальних громад

Реалізуючи конституційну функцію щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді Бахмацька міська прокуратура значну увагу приділяє захисту майнових прав територіальних громад.

Зокрема, поточного року завдяки вжитим заходам прокурорського реагування житлова квартира, що знаходиться в м. Бахмач, була передана у комунальну власність.

Так, згідно вимог ст. 335 ЦК України безхазяйна нерухома річ після спливу 1 року з дня взяття її на облік за заявою відповідного органу місцевого самоврядування може бути передана згідно рішення суду в комунальну власність.

Прокуратурою встановлено, що на територіїмістаБахмач ужитловомубудинку, знаходиться квартира, яка перебуває на обліку як безхазяйнемайно.

При цьому, Бахмацька міська рада без прийняття зазначеної квартири у комунальну власність була позбавлена права приймати рішення щодо виділення її у користування громадянам, які потребують покращення житлових умов.

З метою захистуінтересівтериторіальноїгромадимістакерівникомБахмацькоїмісцевоїпрокуратури направлено до суду заяву про передачу в комунальнувласністьвказаногооб’єктанерухомості.

Бахмацький районний суд, погодившись із доводами прокурора, 26.04.2016 ухвалив рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади.

На даний час рішення суду набрало законної сили, а реєстраційною службою зареєстровано право власності на вказану квартиру за Бахмацькою міською радою, якою наразі може вирішуватись питання про покращення житлових умов соціально-незахищених категорій громадян.

Варто зазначити, що порядок передачі безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність являється альтернативою пред’явленню заяв про визнання спадщини відумерлою, у разі якщо подання такої заяви не являється можливим.

Згідно вимог ст. 1277 Цивільного кодексу України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, неприйняття ними спадщини орган місцевого самоврядування після спливу одного року з часу відкриття спадщини зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Разом з тим, у разі відкриття спадщини до 01.01.2004 застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, Цивільний кодекс Української РСР, яким не передбачено визнання спадщини відумерлою.

Таким чином, позови органів прокуратури в інтересах територіальних громад про визнання спадщини відумерлою відповідно до ст. 1277 ЦК України можуть подаватися лише щодо спадкового майна громадян, які померли після 1 січня 2004 року.

Поточного року Бахмацькою місцевою прокуратурою скеровано до суду 11 таких заяв, які розглянуто та задоволено.

Завдяки вжитим прокуратурою заходам представницького характеру визнано відумерлою спадщиною кошти померлих утриманців психоневрологічного інтернату на загальну суму 68 тис. грн. та перераховано

на рахунок однієї із територіальних громад Коропського району.

Також, за рішеннями суду,постановленими за заявами прокуратури, у комунальну власність територіальних громад передано земельні ділянки загальною площею 27 га та вартістю 552 тис. грн